• Halının tarihi

  Posted on Kasım 15, 2019 by in Ankara halı yıkama Mamak

  HALININ TANIMI VE TARİHÇESİ

  Tanımı:
  Atkılarının atılmasından sonra (arka iplikleri) üzerine desene göre istenilen hav yüksekliğinde iplerin geçirilerek düğümlenmesi ile yapılan ev içinde ve genellikle yer örtüsü olarak kullanılan eşyadır.
  Bazı evlerde de duvarda görülür.

  Halının kökü Anadolu Selçuklu Devletinden gelmiştir.

  Kilimle halı bir birinden farklıdır: Kilim ince bir halı tipidir.

  Tarihçesi:
  Dünyada bilinen ilk halılar orta Asya da Türkler tarafından dokunmuştur. Bu halıların günümüze kadar ulaşabilmiş en eski örneğinin MÖ 6-5. yüzyıllarda yapılmış olduğu ve halen lenıngrant müzesinde nde saklandığı bilinmektedir

  şark hereke halı yıkama (2)

  Pazırık Halısı olarak anılan  halı ise dünyanın en eski yün dokuma halısı olarak kabul ediliyor ve 183 x 200 cm boyutlarında. Halıda Ahameniş etkisi görülüyor. Radyokarbon testleri, bu halının MÖ. 5. yüzyılda dokunduğunu

  şark hereke halı yıkama (3)

  İhtiyaçları arttıkça, ihtiyaçlarına uygun post bulamadıkları için, post taklidi yaygılar ürettiler. Zamanla sevdiklerini de desenleştirilerek bugünkü halının kaba örneklerine ulaştılar. Kısaca halı insanoğlunun doğaya karşı ve doğayı kendine uydurma mücadelesinin ilk ürünlerindendir.

  Günümüze kadar gelen halı, yaşantımıza ekonomik, sosyal ve kültürel olarak önemli bir yer tutar. Gerek Türklerdeki, gerekse doğu ülkelerindeki ev dekorasyonundaki başlıca unsur halı ve kilimdir.

  Günümüzde modern teknolojinin sınırsız avantajlarını kullanan halı sektörü kendini sürekli yenilemektedir. Her yıl yeni trendlerin, kalitelerin ortaya çıktığı halı sektörü yaratıcılığın sınırlarını zorlamaya devam etmektedir.

  HALILAR VE MUHTELİF KİLİM DOKUMALAR BEŞ TEMEL MADDEDEN ÜRETİLMEKTEDİR;
  KOYUN YÜNÜ, Yün, halı üretiminde bilinen en nitelikli elyaf olup halı Elyafların karşılaştırılmasında bir standart oluşturmaktadır.
  KEÇİ TÜYÜ, Bu elyaflar sıklıkla yapay ipek ve yünle karıştırılarak kullanılır. Keçi tüyü yalnızca talan dokuması için kullanılır ancak el dokuması için nadiren kullanılır.
  PAMUK, Halı üretiminde, pamuk genel olarak yalnızca atkı ve çözgü için kullanılır. Bazen farklı malzemelerle karıştırılır. Örneğin; çözgü için ipek, atkı için ise pamuk kullanılabilir. Böylece dokuma muazzam bir güç ve dayanıklılık kazanır.
  FLOŞ
  İPEK, Lüks bir elyaf çeşidi olan ipek, el dokuma halı ve kilimlerde kullanılır.
  KİLİM VE HALI DOKUMADA KULLANILAN İPLİK ÇEŞİTLERİ VE KALİTELERİ
  İplik halının özüdür, her iplik türü halıya farklı bir yapı ve renk zenginliği katar. Her ipliğin kendine has özelliği vardır ve ipliklerin kendilerine has özelliklerini en iyi şekilde sergileyebilmeleri için doğru alana göre seçim yapmak gereki

ankara halı yıkama